HABSBURGOWIE W POLSCE

Strona jest próbą przedstawienia dziejów polskiej linii Habsburgów– rodu magnackiego, który niewatpliwie odcisnął piętno na historii Europy a pośrednio również na historii Polski.

Kontakty Habsburgów z Polską, to przede wszystkim zakończona sukcesem rodu, rywalizacja z Jagiellonami o władanie nad Europą Środkowo-Wschodnią. Realizowano to, nie na polach bitew lecz raczej w królewskich alkowach, gdzie młode Habsburżanki ( w Polsce Rakuszanki) utrwalały  wpływy i potęgę rodu w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Szczególne mocno swoją obecność zaznaczyli Habsburgowie na ziemiach dawnego Księstwa Cieszyńskiego, które opanowali w wieku XVII oraz na ziemiach Galicji, która weszła w skład Monarchii Habsburskiej po I rozbiorze Polski. Co ciekawe, Księstwo Cieszyńskie Habsburgowie odziedziczyli, natomiast swoje dobra na Ziemi Żywieckiej nabyli, kupując poszczególne jej części. W ten sposób, bezpośrednio stali się częścią historii ziem południa dzisiejszej Polski, wpływając na rozwój Ziemi Żywieckiej i Śląska Cieszyńskiego oraz na status i powodzenie materialne ich mieszkańców. W związku z tym, próba analizy zagadnienia: Habsburgowie w Polsce powinna zawierać przede wszystkim dzieje ich linii cieszyńskiej i wywodzącej się z niej linii żywieckiej.  

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie pobieżność informacji o ostatnich właścicielach ziem dawnego Państwa Żywieckiego, jakie można uzyskać podczas zwiedzania Muzeum Browaru Żywieckiego. Bo gdzie, jak nie w Arcyksiążęcym Browarze Żywieckim, który swój początek zawdzięcza właśnie żywieckim Habsburgom, zwiedzający browar i Muzeum Browaru ma prawo oczekiwać wyczerpującej informacji o  zalożycielach i pierwszych właścicielach browaru. Tymczasem koncepcja funkcjonowania i program zwiedzania Muzeum, przez swoją multimedialność i komercyjność, pozbawia zwiedzających istotnych informacji historycznych. Jest to spowodowane ograniczonym czasem zwiedzania oraz masowością odwiedzin muzeum. Mam nadzieję, że powyższy wpis będzie początkiem „platformy” wymiany i uzupełniania informacji historycznych o Habsburgach w Polsce, szczególnie o ich dziejach  najnowszych. 

Poniżej kilka linków na temat: Ostatni Habsburgowie w Polsce:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Drzewo_genealogiczne_Habsburg%C3%B3w
http://www.zywiec.turystyka.pl/ciekawostki-o-zywcu/209-habsburgowie-zywiecczy.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Habsburscy_ksi%C4%85%C5%BC%C4%99ta_cieszy%C5%84scy
http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=187
http://polskiedzieje.pl/niedoszli-krolowie-polski/karol-stefan-habsburg-lorraine.html
 

Przedstawiam tu również ofertę imprez turystycznych i integracyjnych, których program nawiązuje do dziejów  Żywieckich Habsburgów, browaru oraz Starego i Nowego Zamku w Żywcu. 

Impreza integracyjna nawiązująca do historii Starego Zamku w Żywcu.

Proponowana impreza integracyjna przeniesie Was wprost na rycerską biesiadę w stylowych wnętrzach starego zamku Habsburgów. Sami będziecie Państwo jej uczestnikami, racząc się jadłem i napitkami przygotowanymi według średniowiecznych receptur, biorąc udział w turnieju rycerskim i zawodach łuczniczych . W czasie biesiady przygrywa zespół muzyki dawnej i góralska kapela. Na pragnących przeżyć romantyczne chwile czeka kareta, którą można odbyć uroczą przejażdżką po przy zamkowym parku. Atrakcyjnym zakończeniem imprezy może być pokaz sztucznych ogni, które na tle bryły zamku tworzą niezapomniane wrażenie. Impreza swoim programem i klimatem 

Koncerty muzyki klasycznej w pałacu książąt pszczyńskich- imprezy integracyjne dla koneserów. 

Zmieniamy epokę przenosząc się w wiek XVII do Pszczyny na dwór magnackiej rodziny von Promnitz. Podziwiamy wspaniałe pałacowe wnętrza, z okien rozpościera się widok na klasycystyczny park, ze słynnej Sali Lustrzanej dochodzi muzyka nadwornego kapelmistrza hrabiego Erdmanna von Promnitz –  Georga Philippa Telemanna. Równie piękny jest dworek myśliwski książąt pszczyńskich w nieodległych Pszczynie Promnicach. Niezwykła bryła pałacyku, wysmakowane, zaprojektowane przez samą księżną Daisy wnętrza są wspaniałym tłem dla kończącego imprezę bankietu… Oferta imprezy integracyjnej dla koneserów historii i muzyki klasycznej.

 Zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów.

Adam Baron.